DSC_0295_1

Sústredenie juniorov 1. FsK Kysucké Nové Mesto

     Kysučania, ktorí pôsobia vo futsalovej Openlige len druhú sezónu pochopili veľmi rýchlo nevyhnutnosť vytvorenia vlastnej mládežníckej základne a už vo svojej druhej sezóne prihlásili do juniorskej extraligy svoje futsalové nádeje. Družstvo zložené z chlapcov zo širokého okolia a takmer bez žiadnych futsalových skúseností. V kádri trénera Dušana Štaffena sa objavujú hráči z Kysuckého Nového Mesta, Krásna nad Kysucou či Žiliny. Jedinou hviezdou tohto mixu je súčasný reprezentačný brankár Slovenskej U-19 Erik Kavčák. Vedenie klubu počas sviatkov umožnilo celému tímu vycestovať na krátke, ale veľmi intenzívne sústredenie do Kežmarku. Ako sa chlapcom darilo a aký mali program nám už prezradí spomínaný tréner, ktorý si zobral na pomoc hneď niekoľko kolegov z tímu.

Dušan Štaffen (tréner juniorov 1.FsK MKŠS Kysucké Nové Mesto):

      „Hneď ako sme sa dohodli na spolupráci s predstaviteľmi klubu som začal dávať dokopy juniorské družstvo. Nebolo to jednoduché, nakoľko som na krátky čas prerušil kontakt s viacerými potencionálnymi hráčmi, ako aj mestskou ligou v Žiline, kde pobehuje po palubovkách čoraz viac mladých chlapcov, ktorí sa rekreačne futsalu venujú. Náš káder sme vyskladali z hráčmi zo širokého okolia a naše zloženie je veľmi rôznorodé. Chlapci sa nepoznali a aj ich skúsenosti aspoň s mestskými seniorskými súťažami boli takmer nulové. Po štyroch odohraných zápasoch v súťaži prišla menšia pauza a tú sme najmä vďaka pánovi Miroslavovi Gibalovi využili na herné sústredenie. Po viacerých alternatívach sme sa napokon rozhodli pre variantu sústredenia v novučkej športovej hale v Kežmarku. Jej majiteľom je pán Marian Pirhala, ktorý sa futsalovej verejnosti predstavil veľmi dobrou organizáciou záverečného pohárového vyvrcholenie súťaže seniorov a už tradične aj juniorov takzvanou „Final four“. Tento veľký športový nadšenec, ktorý sa angažuje až v neuveriteľne širokej škále športov nám pripravil výborné podmienky na prípravu. V rámci možností mali chlapci za veľmi rozumné ceny vytvorené podmienky na tréning, regeneráciu ale aj zábavu.

        Absolvovali sme 5 tréningových jednotiek a niekoľko hodín teórie, v ktorých sme sa pokúsili zabŕdnuť do všetkých oblastí. Chlapcom sa pri spracovávaní veľkého množstva údajov, herných systémov a variant miestami dymilo z hlavy…Vypomôcť nám prišiel aj náš tréner mužov a zároveň asistent trénera pri našej reprezentačnej U-19 Marián Ondúšek. Ten chlapcom ukázal nové trendy a herné situáciu s ktorými sa doteraz ešte nestretli. Zároveň začínajú chápať veľký rozdiel medzi fustalom a futbalom, ktorému sa všetci venujú na rôznej úrovni. Vzhľadom na naše bohaté skúsenosti vo výchove mladých hráčov sme správne odhadli aj rôzne reakcie v podobe nekonečných otázok, chaosu a získania rešpektu pred našim milovaným športom. Nášmu mladému brankárovi Jurajovi Janošecovi sa venovala hneď dvojica trénerov Tomáš KvaššayMiroslav Jaroš, ktorí tiež pôsobili počas sústredenia ako vedúci  tohto juniorského družstva.

        Ako býva dobrým zvykom futsalové tréningy sme kombinovali s iným pohybovými aktivitami. Zahrali sme si badmintonový turnaj, ktoré víťazom sa stal zaslúžene Radovan Belák. Ďalej sa nám venoval Dávid Mikša alias Dejvo, ktorý sa v priestoroch tejto športovej hale venuje najmä crossfitu. Tento mladý ambiciózny tréner našich hráčov poriadne vykrútil a ukázal im svaly či šľachy o ktorých naši hráči ani netušili J. Taktiež nám ukázal niekoľko možností pre cvičenie takzvaného kruhového tréningu a spôsob, ako správne využívať strečing nielen pred zápasom, ale hlavne po ňom! O kvalitnú regeneráciu sa počas dvoch dní staral na masérskom stole futsalistom dobre známi svetobežník Róbert Fabíny. Celá skupina taktiež navštívila AquaCity v Poprade, kde sa všetci príjemne odreagovali.

       Hlavným cieľom tohto sústredenia bol teambuilding,  čiže aby sa chlapci lepšie spoznali a na palubovke po sebe nepokrikovali…A samozrejme mal som jedinečný priestor na teóriu na ktorú počas bežného týždňa nemám priestor a ani čas. Chalani majú pred sebou ale ešte veľmi tŕnistú cestu, pretože im chýba dostatočná kvalita a veľké množstvo tréningových jednotiek na palubovke. Ukázali sme im však niekoľko možností a verím, že sme ich presvedčili že to všetko má zmysel.

       Na záver by som sa chcel v mene našich chlapcov poďakovať, ako aj takto na diaľku pozdraviť našich dobrých známych z Kežmarku, ktorí svojim úžasným osobným prístupom v maximálnej možnej miere prispeli ku kvalite a obsahu nášho sústredenia. Takže ďakujeme bossovi Majovi, správkyni haly usmievavej Zuzke, super kuchárovi Mirovi, masérovi Robovi ako aj drsnému trénerovi Dejvovi J

       A mne v poslednej vete ostáva poďakovať mojim parťákom z klubu, bez ktorých by som to mal s chlapcami ťažké, respektíve by som ani nemohol vycestovať. Páni Miro Jaroš, Tomáš Kvaššay, Majo Ondrúšek a Miro Gibala ĎAKUJEM a verím, že si podobnú akciu zopakujeme už toto leto“!

Sústredenia sa zúčastnili títo juniori 1.FsK MKŠS Kysucké Nové Mesto:

Juraj Janošec, Matúš Ševčík, Daniel Marčan, Marek Gašper, Jakub Tomáš, Marek Čelko, Martin Tichý, Radovan Belák, Dávid Louda, Rastislav Moravec, Dominik Úkrop, Branislav Škulec